N. Mészáros Júlia művészettörténész vagyok. Tanítói és rajz tanári diplomával öt évig általános iskolai pedagógusként dolgoztam. Művészettörténész végzettségemet az Eötvös Lóránt Tudományegyetem Bölcsészkarán szereztem. Muzeológusi pályafutásom 1982-ben, a győri Xantus János Múzeumban indult, ahol kiállításrendező grafikusként kezdtem, s már a kezdetektől részt vettem a múzeumi kiállítások kivitelezésében, majd önállóan terveztem tárlatokat, mellette az iparművészeti gyűjteményt kezeltem. 1984-ben Salamon Nándor, az elődöm, aki 1974-től elsőként töltött be Győrben művészettörténész muzeológus munkakört, a Szombathelyi Képtár igazgatója lett. Mielőtt elköltözött, megkaptam a sajátom mellé az összes feladatát, s vele a hatalmas képzőművészeti gyűjteményt és a Borsos Miklós és Kovács Margit Állandó Kiállítás gondozását is. A kortárs művészeten túl, a város művészettörténete is nagyon érdekelt, ekkor kezdtem el kutatni a helyi levéltárakban, amelyek eredményét a diplomamunkámban, később az Arrabona, illetve a Győri Művészettörténet című múzeumi, és a Győri Tanulmányok című levéltári periodikában publikáltam. Sokat köszönhetek az akkori restaurátorok mellett a régész és helytörténész kollégáimnak, akiktől rengeteget tanultam.. 12 év alatt végigjártam a muzeológusi ranglétrát. Minden érdekelt, s amiben csak lehetett, testestől-lelkestől benne voltam, pl.: a klasszikus muzeológiai munkákon túl előadások, tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások, intézményünkön kívüli városi és megyei, iskolai és múzeumi kiállítások rendezése, katalógusok készítése, művésztelepi szervezőmunka, majd művésztelepvezetői tevékenység, pályázati tevékenység, két győri művészeti alapítvány létrehozása és működtetése, múzeumi menedzsment és PR-munka.
1994-től 2009-ig a Városi Művészeti Múzeum alapító igazgatója voltam, ezt követően 2017-ig ugyanitt tudományos munkatársként és főmuzeológusként dolgoztam. 2012-ben intézményünkbe integrálták a Xantus János Múzeumot, s a neve azóta Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum. Büszkén gondolok rá, hogy az összevont intézmény nevében a művészeti jelző az én 30 éves múzeumi tevékenységem eredménye, hiszen én rendszeresítettem a városban a külföldi, nemzetközi és országos szervezésű modern és kortárs kiállításokat, 1989 és 1992 között én alakítottam át ténylegesen nemzetközivé a Győri Művésztelepet, Joseph Kadarral alapítványt hoztunk létre a nemzetközi biennálé finanszírozásának támogatására, majd 20 éven át én szerveztem és rendeztem A Grafikai Művészetek Mesterei – Nemzetközi rajz-és grafikai biennálét, melynek sikeres megrendezéséhez kurátorokat kértem fel. Széles hazai és nemzetközi művészeti és múzeumi kapcsolatrendszert építettem és ápoltam, s mindkét múzeum képző- és iparművészeti gyűjteményét jelentősen gyarapítottam. A Városi Művészeti Múzeumban megalapítottam az intézmény kortárs magyar és nemzetközi képzőművészeti gyűjteményt, s Prosek Zoltán kollégámmal létrehoztunk egy kortárs magyar képzőművészeti letéti gyűjteményt is.
A kezdetektől jól működő, hatékony, színvonalas művészeti múzeum megvalósításán dolgoztam, melyhez a nyugati múzeumok működését tanulmányoztam, s vettem alapul, így akkor is folyamatosan tudtunk dolgozni és fejlődni, amikor a szakmai működésünkre a fenntartónk rövidlátása miatt nem kaptunk értékelhető anyagi támogatást. Gyűjteményeinkkel, a szakmai programommal, benne a kiállításainkkal Győr bekerült a magyar és nemzetközi kortárs művészeti szcénába, grafikai bennálénkat több mint 50 országban ismerték. Kiállítási koncepcióm alapján rendszeressé váltak a kortárs iparművészet és építészet, valamint a Győri Nemzetközi Művésztelep művészeit és eredményeit, továbbá a városból elszármazott művészek munkásságát, a győri képző- és iparművészeket, és jelentős hazai és külföldi múzeumi- és magángyűjteményeket bemutató tárlatok is.
1991-től 2009-ig én szerveztem és vezettem a győri művésztelepet, de már 1986-tól tagja voltam a társadalmi vezetőségnek, majd 1989-től a szűkebb szervező bizottságnak. Múzeumvezetői munkám fontos eredményének tartom, hogy nálunk alakult meg az ország első vidéki múzeumpedagógiai osztálya, több nagy művészeti és múzeumpedagógiai, felnőttképzési és művészettörténeti rendezvényt indítottunk útjára sok új helyi hagyományt teremtetve, és bekapcsolódtunk az országos múzeumpedagógiai és múzeumi rendezvényekbe. 15 éven át folyamatosan mindent fejlesztettünk, amit intézményünk feladatkörébe adott a város, és amit misszióként felvállaltunk (pl. a nemzetközi művésztelep rezidencia programmal bővült és háromhetes nyári alkotómunka helyett egész éves projektté nőtte ki magát; a Győri Grafikai Műhely alkotói körét nemzetközileg ismert művészekkel bővítettem; alkotóházat működtettünk a helyi művészek számára; évente megrendeztük a Művészetek utcája- kétnapos városi nagy rendezvényünket, melynek ötlete is tőlem származik; bekapcsolódtunk a város négy nagy kulturális fesztiválja és a Győri Könyvhét, valamint a Mediavawe programjaiba; közép-európai, és interregionális, Győrt Béccsel és Pozsonnyal összekapcsoló művészeti kiállításokat és rendezvényeket szerveztünk, s melléjük szakmai szimpóziumokat, konferenciákat; rendezvényeinkről havonta programfüzetet adtunk ki, és múzeumpedagógiai éves programokat, valamint művészeti túrákat építettünk fel; szakmai továbbképzést szolgáló és a tanítóképzés oktatási programjába épített múzeumpedagógiai és művészettörténeti előadássorozatokat szerveztünk; létrehoztuk Múzeumbaráti Körünket, melynek tagsága elérte a 100 főt, s eredményesen növeltük rendezvényeink és kiállításaink látogatóinak a számát, amiből a város csak a fizető vendégek számát tette közzé, pedig iskolai bérlet-rendszert vezettünk be, mellyel 24 iskola rendszeresen látogatta a kiállításainkat, s 2008-ban már közel 100 000 fő látta a kiállításainkat, s vett részt rendezvényeinken. Kidolgoztam a múzeum tevékenységének objektív értékelésére egy szisztémát, aminek a szempontjai iránymutatóak lettek működésünkben.
Az első átfogó szakmai ellenőrzés eredményeként országos szakmúzeum-besorolásra javasolt bennünket a múzeumi szakfelügyelő, amely javaslatra az akkori városi kulturális irodavezető és a városvezetés egyáltalán semmit nem reagált, így lett intézményünk egyedi megoldásként, és elsőként muzeális jellegű gyűjteményből nemzetközi és országos gyűjtőterülettel rendelkező tematikus múzeum.
Igazgatói munkámon felül több száz kiállítást szerveztem- rendeztem, és hatra nőtt az állandó kiállításaim száma, később a győri olimpiatörténeti állandó kiállítás forgatókönyvét is én készítettem.
2009-től a múzeumi munkámmal párhuzamosan a NYME SEK szombathelyi Rajz Intézetben tanítottam, az első évben óraadó tanárként, majd főiskolai docensként. Sokat dolgoztam az oktatás színvonalának növeléséért és a tananyagok korszerűsítéséért, valamint a választható kurzusok számának bővítésén. Több győri, budapesti és országos művészeti szervezet, alapítvány, egyesület alapító tagja, kurátora – a Konok-Hetey Művészeti Egyesület elnöke, a Győri Sportcsillagok Emlékeit Gyűjtő Alapítvány kurátora és egyik képviselője, a Symposion Alapítvány alapító- és vezetőségi tagja, a Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesület alapítótagja és tagja, a Magyar Elktrográfusok Társaságának alapítótagja és tagja – vagyok, számos nemzetközi kiállítás és külföldi grafikai biennálé, triennálé magyar kurátora, illetve zsűritagja voltam-vagyok, beválasztottak a Kulturális Minisztérium által alapított 5 fős Kortárs magyar zsűri tagjai közé, országos biennálékat, megyei tárlatokat, a MET hazai és nemzetközi kiállításait zsűriztem és zsűrizem, és 16. éve részt veszek a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíj Bizottság kuratóriumának a munkájában.
Publikációim a kortárs magyar és egyetemes képzőművészet, a kortárs magyar iparművészet, valamint a győri barokk ötvösség és festészet, és a soproni barokk szobrászat témaköreiben jelentek meg.
Díjak, kitüntetések:
1998 A Magyar Köztársaság Kiskeresztje (Polgári tagozat)
1999 A Magyar Szimpóziumok Társasága díja
2001 Bánffy Miklós-díj
2004 Németh Lajos-díj
2005 Bisinger József-érem (városi elismerés az Európai Kulturális Város-pályázat sikeréhez nyújtott szakmai munkámért)
2009 Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje
2010 Czechmeister Károly-díj (a 15 éves győri múzeumvezetői munkámért).
Publikációk
A Xantus János Múzeum képzőművészeti gyűjteménye. Katalógus, XJM, Győr, 1984
Ráfael Győző Viktor életműkiállitása. Kat. és előszó. XJM, Győr, 1990
Zur Situation der Nachkriegskunst in Győr-Sopron. In: Jenseits der Realismus – Figuration, Abstraktion, Informel 1945-1960. Kat. Graz, 1990; p. 391-393; repr. p. 86-89.
A XXII. Győri Nemzetközi Művésztelep kiállítása. Kat. és előszó. XJM, Győr, 1990
Katalin Hetey. Kat. XJM, Győr, 1991. Újrapublikálva: Vasarely Múzeum, Budapest, 1991
Borsos Miklós szobrászatának és Győrött látható alkotásainak helye a magyar és az európai művészetben. Tan. In: Arrabona 26-30. XJM, Győr, 1991
I. Nemzetközi Rajz-és Grafikai Biennálé. Kat. és előszó, XJM, Győr, 1991
Rainer Junghanns – Szénrajzok. Kat. és tanulmány XJM, Győr, 1992
Idős Konok Tamás (1898- 1971) emlékkiállítása. Kat., XJM, Győr, 1992
Festészet Győrött a XVII- XVIII. században – Győri festők. Tanulmány In: Győri tanulmányok, 1992. p. 125-138.
A négy őselem. Szín- hang- tér. Brigitta Malche kiállitása Győrött. Esszé. In: Új művészet, 1992/2.
Életút papírösvényen – Lee John Soo kiállítása. In: Kisalföld, 1992. XI. 7.
XXIV. Nemzetközi Művésztelep. Kat. és előszó. XJM, Győr, 1992
Claude Sinte. Kat., XJM, Győr, 1993
II. Nemzetközi Rajz- és Grafikai Biennálé. Kat. és előszó. XJM, Győr, 1993
Nemcsics Antal. Kat. és előszó, Colour’ 93, Budapest, BME, 1993
Szín és fény. Kat. és előszó. XJM, Győr, 1993
Győri ötvösség XVI- XIX. sz. In: Magyar Ötvös, 1994
Archaikus forma, mítikus nyelv. Robert Jančovič kiállítása Győrött. In: Kisalföld, 1994. VI. 9.
A lebontott pillanat. Magyar elektrografikák a győri Nemzetközi Grafikai Biennálén. Tan. In: Árnyékkötők, 1994/2.
Papír és fém között. Frits Vanén kiállítása. Kat. és előszó. XJM, Győr, 1994
Röviden a holland-magyar művészeti kapcsolatokról. Tanulmány. Kat. Bussum, 1994
Horváth László szobrászművész. Tanulmány. H. L. kat. Zalaegerszeg, 1995
A Radnai-gyűjtemény. I. Festészet. Kat. és tanulmány, VMM, Győr, 1995
The Masters of Drawing and Graphic Arts – III. International Biennial. Kat., előszó és tanulmány: Briefly on the Contemporary Hungarian Graphic Arts. VMM, Győr, 1995
Elekfy Jenő. Kat. VMM, Győr, 1995
Képzőművészet- iparművészet. Győr. Kat. VMM, Győr, 1995
Budahelyi Tibor. Tanulmány. In: B.T. kat. Budapest, 1995
Transzcendentális realizmus. Tanulmány. In: Péter Ágnes kat., Budapest, 1995
Cím nélkül – Fekete Gabriella szobrászata. In: Új Művészet. 1995/4.
A Radnai-gyűjtemény II. Rajzok, grafikák. Kat. VMM, Győr, 1996
Kolozsváry Marianna: Deim Pál. Könyvism. In: Műhely, Győr, 1996
Borsos Miklós grafikai hagyatéka. Kat. és tanulmány. VMM, Győr, 1996-1997
A Radnai- gyűjtemény III. Szobrászati alkotások. Kat., VMM, Győr, 1997
Mayer- Marton György. Kat. és előszó. VMM, Győr, 1997
The Masters of Graphic Arts – IV. International Biennial of Drawings and Graphic Arts. Kat. és tanulmány: Subjective Stories. VMM, Győr, 1997
Vázlat a magyar litográfia XX. századi történetéhez. Tanulmány. In: Grapheion, Praha, 1997/1-2.
Elemi szembesülések önmagunkkal – Szabados Árpád rajzművészete és litográfiái. Tanulmány. In: Grapheion, Praha, 1997/1-2.
A grafikai művészetek mesterei – IV. Nemzetközi Rajz- és Grafikai Biennálé, Győr- Magyarország, 1997. In: Grapheion, Praha, 1997/4.
Magna maniera. Zoltán Sándor legújabb kollázsai. Kat. és esszé. In: Pótkötet Max Ernst könyveihez, VMM, Győr, 1997
Városi Művészeti Múzeum, Győr. Kat., VMM, Győr, 1997 (3 nyelven, külön kiadványok)
Hefter László üvegművész. Tanulmány In: Magyar Iparművészet, Budapest, 1998/1.
Radosza Attila. Előszó. In: R.A. kat., Ferencvárosi Pincegaléria, Budapest, 1998
Gulácsy Lajos rajzai a Művészeti Múzeum Képtárában. In: Győri Maraton, 1998. IV. 29.
30 éves a Nemzetközi Művésztelep. Győr, 1969-1998. Kat. és tan. VMM, Győr, 1998
A labirintus. Esszé és riport. In: The Labyrinth, II. Inter-Kontakt-Grafik. Kat. Praha, 1998
Farsang Sándor privát szlengje. Tanulmány. In: F.S. kat. Győr, 1998
Dargay Lajos szobrászművész. Előszó. In D. L. kat., Budapest, Műcsarnok, 1998
A győri ötvösség (1523-1700). Tanulmánykötet és forráskiadvány. Győri művészettörténet I. VMM, Győr, 1998. (p. 1- 218).
Iparművészet Magyarországon a török hódoltság korában. Kat. és tan. VMM, Győr, 1998
Hefter László. Kat. és előszó. VMM, Győr, 1998
Kortárs magyar üvegművészet. Kat. és előszó. VMM, Győr, 1998
Mester és tanítvány. Hefter László üvegművészről. Tanulmány In: Győri Múzsa, 1999/1.
Kontravíziók. Kortárs osztrák- szlovák- magyar grafika. Kat. és tanulmány VMM, Győr, 1999 (3 nyelven)
Farsang Sándor művészete. Tanulmány In: Győri Múzsa, Győr, 1999/2.
Oskar Kokoschka grafikai életművéből. Kiáll. ism. Műértő 1999 és Múzeumi Hírlevél, 1999/3.
Magyar grafikusok a Ljubljanai Nemzetközi Grafikai Biennálén. Esszé. In: XXIIIrd International Graphic Biennial. Kat. Ljubljana, 1999
The Masters of Graphic Arts – VI. International Biennial of Drawing and Graphic Arts. Kat., előszó és két tanulmány: Eight Hungarian Graphic Artists; About the Art of Vicky Tsalamata. VMM, Győr, 1999
V. Nemzetközi Rajz-és Grafikai Biennálé. Győr. Kat. VMM, 1999. és Kiáll. ism. In: Balkon, 1999/11-12. sz.
Győri képzőművészek Ingolstadtban. Előszó. Kat. Ingolstadt, 1999
Borsos Miklós, a szobrász grafikái. Tannulmány In: A lélek kapui. Az V. Országos Szobrászrajzbiennálé Szimpóziuma. Budapest, 1999
Oskar Kokoschka grafikai kiállítása. Kiáll. ism. In: Grapheion, Praha, 1999/3-4.
XXXI. Nemzetközi Művésztelep. Kat. és előszó. VMM, Győr, 1999
Contravisions – Contemporary Austrian-Slovakian-Hungarian Graphic . Tanulmány In: Grapheion, Praha, 1999/3-4.
Mostra Rio Gravura. Rio de Janeiro, Brazília. Kiáll. ism. In: Balkon, 1999/11-12. sz.
Brazil’s Inner Rythms. Tan. In: Grapheion, Praha, 1999/10-11.
Lebó Ferenc szobrászművész. Kat. és előszó. VMM, Győr, 1999
Illés Csaba formatervező iparművész. Tanulmány. In: Győri Múzsa, 2000/1.
Válogatás a Vass-gyűjteményből. Leporelló és előszó. VMM, Győr, 2000
Cziráki Lajos. Tanulmány. In: Győri Múzsa, 2000/2.
A fémművesség mestere – Bardócz Barna ötvösművész. Tanulmány In: Győri Múzsa, 2000/5.
Nagy Géza festészete. Tanulmány. In: Nagy Géza kat. Győr, 2000
Cziráki Lajos. Tanulmány In: Győri Múzsa, 2000/4.
Concrete Art/Concrete Art in 6 Central European Countries from 1945 to These Days. Kat. és előszó, VMM, Győr, 2000
XXXII. Nemzetközi Művésztelep, Győr. Kat. VMM, Győr, 2000
A XIX. századi magyar rajzművészet mesterei – Válogatás a Magyar Nemzeti Galéria és a Soproni Múzeum rajzgyűjteményéből. Kat., és Stornó Ferenc (1821-1907) életművének rövid összefoglalása, VMM, Győr, 2000
Szakrális – régi és új tartalmak a textilművészetben. Kat. és Bevezető gondolatok. VMM, Győr, 2000
Haász Ágnes elektrografikus. Előszó. In: H. Á. kat. Budapest, 2000
Kádár Béla – A modern magyar rajzművészet mestere. Kat. és tanulmány Győr, 2001
Közép-európai avantgárd rajz- és grafika 1907-1938. Kat., előszó és tanulmány: Mattis Teutsch János avantgárd rajzai és grafikái. VMM, Győr, 2001
Kortárs Iparművészet a győri Városi Művészeti Múzeumban. Kiáll. ism. In: Magyar Iparművészet, Budapest, 2001/2.
The Masters of Graphic Arts – VIth International Biennial of Drawing and Graphic Art, Győr. Kat. és előszó. VMM, Győr, 2001
Bárdy Margit dobozművei Győrben. Kiáll. ism. In: Palócföld, 2001/2-3. p. 131-132.
A győri ötvösség 1700-1800. Tanulmányok, forrásmunka. Győri művészettörténet II., VMM, Győr, 2002 (p. 1-212).
Lakatos Gy. László alkalmazott grafikus. Tanulmány. In: Győri Múzsa, 2001/6.
Kelemen Benő Benjámin alkalmazott grafikusművész. Tanulmány. In: Győri Múzsa, 2001/6.
Kádár Béla (1887-1956). Tanulmány In: Győri Múzsa, Győr, 2001/7-8., p. 76-79.
A 90-es évek – Progresszív képzőművészet a Városi Művészeti Múzeumban. Kat., Bevezető és tanulmány: A kép változása és a változás háttere a kortárs művészetben. VMM, Győr, 2002. p. 1-172.
A Városi Művészeti Múzeum gyűjteményei I. Állandó kiállítások. Kat. és 3 tanulmány., VMM, Győr, 2002 (benne: Pápai Emese összefoglalása Kovács Margit munkásságáról. p. 115-116. o.), p. 1-200.
Benda Iván fotóművész kiállítása a Városi Művészeti Múzeum Képtárában. Kiáll. ism. In: Győri Múzsa, 2002/11-12.
A gondolatmenet struktúrája. Könyv Konok Tamás művészetéről. Könyvismertető. In: Műhely, 2002/5. p.88-89.
Changes in Form and Content of The Image in the Contemporary Hungarian Print and the Background to these Changes. Tanulmány In: Grapheion 17, Praha, 2002
Párhuzamos életművek. Maurer-Gáyor. Előszó és rövid esszé: Párhuzam és szimmetria. VMM, Győr, 2002
About the Art of Ágnes Haász. Tanulmány. In: IV. Inter-Kontakt-Grafik, Kat. Praha, 2002
Kortárs magyar komputergrafika. Kat. és tan. National Museum, Belgrade, 2002
Győri Művészettörténet III. Szerk., Előszó és lektorálás. (Grotte András: Győri ötvösség 1800-1872), VMM, Győr, 2002-2003
Röviden a győri művésztelepről. Ismertető írás. In: Symposion Üjság, Budapest, 2003
A grafika XX. század végi változásai és a magyar elektrografika. Bevezető gondolatok. In: Magyar Elektrográfusok Társasága, Kat. Bp., 2003
The Masters of Grahic Arts – VII. International Biennial Győr. Kat. és utószó. VMM, Győr, 2003
hefter László művészete. Előszó. In: H. L. kat., Győr, 2003
Herendy Péter Maszkok című arcképsorozata elé. Verses esszé. In: H. P. kat., Budapest, 2003
35 éves a Győri Művésztelep. Szerk., tan. és előszó (p. 3-88). Győri művészettörténet IV., Győr, 2003. p.1-340. (Pápai Emesével)
The Masters of Graphic Arts –VII. International Biennial in Győr. Kiáll. ism. In: Grapheion, Praha, 2003/4.
Műgyűjtés Győrött, napjainkban. In: Koktél Magazin, Győr, 2003/6.
A VII. Nemzetközi Rajz- és Grafikai Biennálé. Riport és kiáll. ism. In: Krakkói Nemzetközi Grafikai Triennálé különszáma. Krakow, 2003. szept. 21.
Hozzászólás a kortárs magyar ötvösművészet az építészetben c. témához. Tanulmány In: Konferenciakiadvány, Szentendre, 2004
Németh Ilona kiállítása elé. Kat. és előszó. VMM, Győr, 2004
Borsos Miklós képzőművészeti emléktúra. Kat. (magyar-angol és magyar-német verzió). VMM, Győr, 2004
Időstruktúrák – Németh János kiállítása. Tanulmány In: Műértő, 2004 / július
Drozdik Orsolya. Tanulmány In: Múzeumi Hírlevél, Budapest, 2004. február
Hetey Katalin (Szerk. Körösényi Tamás).Tanulmány. In: A magyar szobrászat modern hagyománya 7. Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest, 2005. p. 7-20.
Budahelyi Tibor éremművészete. Tanulmány In: B. T. kat. Budapest, 2005. p. 5-10.
Das Kind in der ungarischen bildenden Kunst des XX. Jahrhunderts. Tanulmány. In: Herzenschrei. Das Kind im Blick der Künste: Österreich und Ungarn 1900-2005. UAK, Wien-VMM, Győr, 2005
Katalin Hetey. Könyv. VMM, Győr, 2005 (benne Sasvári Edit riportja a művésszel, p. 34-50), p. 1-304.
Über die Kunst von Gunther Damisch und Péter Kovács. Két esszé. In: Élő klasszikusok. Kortárs osztrák-magyar művészet a Gaudens Pedit-gyűjteményben. VMM, Győr, 2005
A Radnai-gyűjtemény. Leporelló (magyar, angol és német verzió), VMM, Győr, 2005
The Masters of Graphic Arts – VIIIth International Biennial of Drawings and Graphic Art. Kat. és 2 esszé: Molnár Péter művészetéről (p.166); Nádler István tusrajzai (p. 176),
Borsos Miklós (1906-1990) szobrászata. Könyv. VMM, Győr, 2006. p. 1-116;
Hetey Katalin. Esszé. In: Nyílt Struktúrák Egyesület. Katalógus, Budapest, 2006
A Vasilescu-gyűjtemény. Leporelló (magyar és angol verzió). VMM, Győr, 2006
A Városi Művészeti Múzeum. Leporelló (magyar-német és angol verzió). VMM, Győr, 2006.
Utak és elágazások – A modernizmus sokfélesége. Leporelló és tanulmány, VMM, 2007
The Masters of Graphic Arts – IXth International Biennial of Drawing and Graphic Art. Kat., tanulmány és esszé: Photography and the Contemporary Graphic Arts (p. 67-97);Ingrid ledent 8. győri biennálén bmutatott műveiről (p. 13-14); VMM, Győr, 2007
Progresszív regionális képzőművészet I. CD-kat. és előszó. VMM, Győr, 2007
Expresszionisztikus jelenségek a kortárs magyar művészetben. Kat. és 2 tanulmány, valamint 100 életrajzi összefoglaló:Kovács Péter művészete; Balogh István festészete. Danubiana Meulensteen Art Museum, Bratislava, 2007 (benne Eva Trojanova társrendező rövid szlovák életrajzai), p. 1-182.
The Radnai Collection. Leporello. és szöveg. VMM, Győr, 2007
Hincz Gyula emlékkiállítás. Leporello és tan. VMM, Győr, 2007
Borsos Miklós és Tihany. Tanulmány In: Limes, 2007/IV.
Érted kiáltok! Szemereki Teréz kerámiaművészete. Tanulmány. In: Magyar Iparművészet, 2007/1.
Hagyományápolás, emberszeretet és mértéktartás. Kovács Margit művészete. Tanulmány In: Kincses Kalendárium, Budapest, 2007
Vörös és fekete – Szalkai Károly kiállítása a Váczy-gyűjteményben. In: Atelier, 2008/2.
Öt Miro, hét Tapiès, három Chillida. Konok Tamás magángyűjteménye. In: Kisalföld, 2008. 03. 29.
N. Mészáros Júlia: Beszélgetés Konok Tamás Kossuth- díjas festőművésszel. Riport. In: Győri Múzsa, 2008/2.
A szirén, a ciprus és a művész. El Kazovszkij. Tanulmány. In: Szalon, 2008/6.
A purgatóriumot eltakarta az univerzum kapuja. Megemlékezés El Kazovszkijról. In: Kisalföld, 2008. 08. 02.
Kovács Péter. Esszé. In: Kovács Péter. Kugler Könyvek, Budapest, 2008
A Vass László gyűjtemény. Tanulmány In: Pannon Tükör, 2008/2.
Pictorial Space. Kat. és előszó VMM, Győr, 2008 (benne: Pía Jardi társkurátor tanulmánya is)
Hetey Katalin. Tanulmámy. In: Nyílt Struktúrák Egyesület kat. Budapest, 2008
Szóból kép, képből szó. Pézmann Andrea grafikusművész kiállítása. Tanulmány. In: Atelier 2008/3.
Nádler István győri kiállítása. In: Múzsák, 2008/6.
Victor Vasarely. Kiáll. ism. In: Múzsák, 2008/6.
About the Works by Ingrid Ledent. Esszé. In: I. L. kat. Contemporary Art Museum, Beijing, 2008.
Tolnay Imre grafikái. Tan. In: Tolnay Imre. Katalógus, Győr, 2008
SPACE in the Contemporary Graphic Arts. The Masters of Graphic Arts – X. International Biennial of Drawing and Graphic Arts. Kat. és előszó. VMM, Győr, 2009. p. 1-240.
Fitz Péter-N. Mészáros Júlia: Konok. A gondolatmenet struktúrája. Fővárosi Képtár/Kiscelli Múzeum, Budapest, 2009. (benne a tan. p. 9-33. o.) p. 1-312. (2010-ben megjelent az angol és francia verzió is)
Tolerance in the Art. Contemporary Slovakian and Hungarian Fine Art. Kat. és előszó. Danubiana Meulensteen Art Museum, Bratislava, 2009. p. 1-320.
Models for Identification – Vicky Tsalamata’s Art. Tanulmány. In: Vicky Tsalamata: Cityscapes. Kat. Lucien Schweitzer Gallery, Luxemburg, 2009
Shortly about the Hungarian Artists. Tanulmány (+ 5 művész életrajza). In: VI. International Graphic Biennial, Novosibirsk, 2009
A TÉR a kortárs grafikában. Tanulmány In: Praesens, 2009/4.
Ifj. Barabás László festőművész. Esszé. In: B.L. emlékkiállítás. Leporelló. Galgóczy Erszébet Városi Könyvtár, Győr, 2010
Hetey Katalin szobrászművész emlékére. Esszé. In: Balkon, 2010/5.
Matricák 5 – Nemzetközi Kisméretű Komputergrafikai Kiállítás. Kiáll. ismertető. In: Megapixel 2010. Budapest, 2010
Ilona Keserü Ilona. Kat., előszó, esszé, életrajz, bibliográfia, in: Keserü/Sikora. Könyv. Danubiana Meulensteen Art Museum, Bratislava/Čunovo, 2011. p. 1-
Konok. Kismonográfia. Hungart, Budapest, 2012. p. 1-144.
Budahelyi Tibor köztéri szobrászata. Esszé. In: A Csepeli Önkormányzat Újságja, 2012.
Németh János. Tanulmány. In: Arrabona, 2012. 50/2. p.201-228.
Kelle Antal kiállítása a kalocsai Schöffer Múzeumban. Tanulmány. In: Balkon, 2012/7-8.
A komputergrafika története (Kivonat a konferenciára készített előadásomból: www. képírás.hu)
Derek Besant: 15 álmatlan éjszaka. Esszé. In: D. B. kat., Paris, 2013
Geo-Neo-Post. Katalógus. OSAS, Budapest (2 rövid tanulmány és 4 esszé magyarul és németül), 2013
Németh János. A mű mint a művészi vízió teljessége. Könyv (Kismonográfia). Győr, 2013. p. 1-136.
Haász Ágnes. Esszé. In: Magyar Elektográfiai Társaság katalógusa, Budapest, 2013
Ismeretlen mester: Kör alakú plakett Salamon ítélete-jelenettel. In: Szumma 11. II. évf. II. szám, Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr, 2014
A Borsos Miklós állandó kiállítás. In: Szumma 11. II. év. 3. szám, 2014
Borsos Miklós művészete. In: Szumma 11. II. év. 3. szám, 2014
Borsos Miklós művészeti és önéletrajzi írásai. In: Szumma 11. II. év. 3. szám, 2014
Lighea. Egy téma, három mű, három jelentés. In: Szumma 11. II. év. 3. szám, 2014
A Kovács Margit állandó kiállítás. In: Szumma 11. II. évf. 4. szám
Kovács Margit: Heverésző. In: Szumma 11. II. évf. 4. szám
Keserü Ilona és tanítványai. Szombathelyi Képtár. In: Új Művészet, 2014. Május
Bevezető – Budahelyi Tibor szobrászatáról. Tanulmány. In: Budahelyi Tibor. Könyv, Bp., 2014. 5-10 p.
Bevezető – Lakatos Gy. László alkalmazott grafikusi munkássága. Lakatos Gy. László katalógusa, Győr, 2014.
A szín testet ölt. Heiner Thiel, Michael Post és az OSAS tárlata. In: Balkon, 2015. Január
Remekművek a Vasilescu-gyűjteményben. Nádler István: Egy. In: Szumma 11. III. évf. 1. sz., 2015
A világ képének és a megértés korlátainak kitágítása. A Grüner-gyűjtemény. In: Új Művészet, 2015. Március
A Fruhmann-ház két új kályhája. In: Szumma 11. III. évf. 2-3. sz., 2015
Itt és most. Nemzeti Szalon 2015. Katalógus (p. 1-376, társszerkesztés: szövegek, képek, életrajzok; bevezető és tanulmámy): Bevezető a kiállításhoz (p.15-28.); Itt és új. Változások az ezredforduló utáni Magyar képzőművészetben.Tanulmány, Műcsarnok, Budapest, 2015, p. 15-39.
Itt és új. Változások az ezredforduló utáni Magyar képzőművészetben. (Rövidített tanulmány magyar és angol nyelven). In: Here and Now (magyar-angol nyelvű katalógus, Műcsarnok, Budapest, 2015
Helga Philipp művészetéről. Bevezető tanulmány. In: Tér és Geometria. Helga Philipp – Könyv. FUGA Budapesti Építészeti Központ, 2015
The Cronology of Hungarian Printmaking. Tanulmány. In: Celebrating Print, New York, 2016/2. 22-41 p.
„Színe-java. Válogatás Ilona Keserü Ilona életművéből”. Pécs, Zsolnay Negyed – m21 Galéria, 2016. március 11-május 18. On-line kiáll. ism. a kiállítóhely honlapján
SZÍNE-JAVA. Válogatás Ilona Keserü Ilona életművéből. In: Új Művészet, 2016/V.
Román Viktor szobrászata. Kiállítás Sopronban – Új Művészet, on-line folyóirat, július
Román Viktor művészetéről. Előszó. In: Viktor Román. Könyv. Sopron, 2016
Vicente Mark kiállítása Veszprémben. In: Új Művészet, on-line folyóirat, 2016. január-február
Szabados Árpád művészete. Tanulmány és életrajz. Magyar Művészet és MMA lexikon, Budapest, 2016
In Memoriam 1956 országos képzőművészeti kiállítás. Előszó. Kat. Flesch Károly Művelődési Központ, Mosonmagyaróvár, 2016
Mikrokozmosz – In Memoriam Bartók. A MET tárlata a Vízivárosi Galériában. MET-honlap, 2016.
25 év Symposion / Társaság + Alapítvány + Művésztelepek. Kat. és tanulmány, összefoglalók: A magyarországi művésztelepekről, Symposion Társaság; Symposion Alapítvány, művésztelepek. Budapest, Symposion Alapítvány, 2017, p.1-110.
Crossing Borders. The Grüner Collection. Könyv. Előszó, tanulmányok, életrajzok, szerk. Danubiana Meulensteen Art Museum, Bratislava-Čunovo, 2017, p. 1-324.
Határátlépések. Grüner György magángyűjteménye. In: Új Művészet, 2017. Március
Természetművészet. 10 éves a Nemzetközi Velence-tavi Symposion. Tanulmány és összefoglaló írások a kiállításban. MODEM, Debrecen, 2017
A Vásárhelyi Kerámia Szimpózium helye a magyarországi mûvésztelepek között. Tanulmány. In: Magyar Iparművészet, 2018/3. 31-38 p.
A Grüner-gyűjteményről. Előszó. In: GRÜNER. Válogatás a Grüner-gyűjteményből. Szépművészeti Múzeum – Vasarely Múzeum, Budapest, 2018
A Kozma-ösztöndíjasok beszámoló kiállítása. Tan. In: Magyar Iparművészet, 2018/Május
Szabó József (1925-2010). Leporelló életrajzzal. Győr, 2019
Egy francia életmű Magyarországon – Szabó József festő- és szobrászművész első hazai életműtárlata. In: Ambrózia, 2019/4.
Aboutness. Katalógus és előszó. Budapest, OSAS, 2019
Bauhaus 100. Katalógus (társszerkesztés). Budapest, OSAS, 2019
A vizualitás és a környezettudatos szemlélet mint innovációs értékek térnyerése a fiatal kézműves iparművészetben. A 2018. évi Kozma-ösztöndíjasok beszámoló kiállítása. Tanulmány. In: Magyar Iparművészet, 2019/VI.
Lossonczy Ibolya művei az Antal-Lusztig gyűjteményben. Tanulmányok és életrajz. In: Antal-Lusztig gyűjtemény II. k., Debrecen, Móra Ferenc Múzeum, 2020
Archaikus és posztmodern – Szabó József (1925-2010). Könyv. Győr, 2020. p.1-336.
A 2019. évi Kozma Lajos-ösztöndíjasok. Tanulmány. In: Magyar Iparművészet, 2020/5.
Konkrét művésszé válni. Camille Graeser festészetének iparművészeti alapjai. Tanulmány. In: Magyar Iparművészet, 2020/7. p.16-23.
Adalékok Andreas Sedlmayr polgári festő és polgári szobrász magyarországi tevékenységéhez és mesterköréhez I. (1745-1757). In: A 80 éves Tomka Péter köszöntése. Arrabona különszám, 2020
A 2020.évi Kozma Lajos-ösztöndíjasok munkái. Magyar Iparművészet, 2021/6 (megjelenés alatt)